نقاشی روی شیشه یا ویترای چیست ؟

 ظروف شیشه‌ای و آینه‌ها از لوازم تزئینی منازل و فروشگاه‌ها هستند که گاهی تنها جنبه دکوراتیو (برای آشنایی با انواع شیشه دکوراتیو و مشاهده نمونه کارها کلیک کنید) دارند. ظروف شیشه‌ای و کریستال به دکوراسیون خانه، جلوه متفاوتی می‌بخشند اما ظروف شیشه‌ای ساده بعد از مدتی تکراری می‌شوند. برای تنوع بیشتر، زینت دادن به شیشه‌ها با رنگ، مرسوم است. به هنر نقاشی روی شیشه، ویترای می‌گویند. 

نقاشی روی شیشه، از هنرهای صنایع دستی است و به کسی که روی شیشه نقاشی می‌کشد، ویترای کار می‌گویند. برای نقاشی روی شیشه، به آموزش خاصی نیاز ندارید اما قطعا نیاز دارید در طراحی و رنگ کردن ماهر باشید. همچنین آگاهی داشتن از نحوه ترکیب رنگ‌ها برای ساختن رنگ‌های مطلوب نیز از مهارت‌هایی است که برای رنگ آمیزی شیشه ویترای، لازم است.
 
 
وسایل لازم برای نقاشی روی شیشه
شیشه ویترای، شیشه‌ای معمولی است، حتی می‌توان شیشه‌های معمولی سس مایونز و… را هم با رنگ‌های مخصوص ویترای زیباتر کرد. تنها ابزاری که برای نقاشی روی شیشه نیاز دارید، قلم‌مو، اسفنج و رنگ مخصوص ویترای و خمیر دورگیر است. برای نقاشی روی شیشه از دو نوع رنگ ویترای می‌توانید استفاده کنید: رنگ‌هایی که بر پایه آب هستند و رنگ‌هایی که بر پایه تینر هستند.
 
رنگ مخصوص ویترای
 برای نقاشی روی شیشه، رنگ‌هایی که بر پایه تینر هستند، برای تثبیت شدن به ۲۴ ساعت زمان نیاز دارند و با شستشو از بین نمی‌روند و رنگ‌هایی که بر پایه آب هستند، برای تثبیت شدن، باید داخل کوره حرارت ببینند. به همین خاطر، برای شیشه ویترای، از رنگ‌های ویترای بر پایه تینر استفاده می‌کنند. برای رقیق‌کردن رنگ ویترای برای نقاشی روی شیشه، باید از حلال ویترای استفاده کنید. بهتر است حلال رنگ ویترای، با رنگ ویترای شما از یک مارک باشد.
پیش از دست به کار شدن برای نقاشی روی شیشه، به شفافیت رنگی که تهیه می‌کنید، توجه کنید. رنگ‌های اکریلیک معمولا برای نقاشی روی شیشه مات هستند و رنگ‌های رزین شفاف هستند و دو نوع براق و یخی دارند. برخی رنگ‌های اکریلیک مناسب نقاشی روی شیشه ویترای، حلال دارند و قابل استفاده بر روی سطوح براق و نرم نیز هستند.
 
منبع : اردلان گلس