تلفیق سبک مدرن و سنتی در دکوراسیون داخلی

امروزه سبک مدرن جای طراحی‎های سنتی و قدیمی را در خانه‌های ما گرفته است و بیشتر آپارتمان‎ها دارای رنگ های سرد و محدود با دکوری ساده و خلوت هستند. دیگر در خانه‎های ایرانی خبری از رنگ آبی دیوارها، رنگ قرمز فرش، کاشی‌های ایرانی، پنجره‎های بزرگ ارسی و لوازم دکوری قدیمی نیست. اما خوب خوشبختانه چند سالی است که دکوراسیون سنتی و آثار هنری و صنایع دستی دوباره در میان مردم محبوب شده است و ما شاهد حضور المان‎های سنتی در دکوراسیون مدرن امروزی هستیم. ترکیب دکوراسیون سنتی و مدرن می‌تواند شما را با خاطرات گذشته پیوند زده و سبک و سنت‌های از یاد رفته ایرانی را دوباره برای شما زنده کند.

طراحی دکوراسیون داخلی به سبک تلفیقی

بسیاری از افراد فکر می کنند چیدمان سنتی شور و هیجان چندانی به خانه نمی دهد و قدیمی بودن سبک چیدمان می تواند زندگی را یکنواخت کند، بنابراین به سبک های مدرن چیدمان روی می آورند، در مقابل عده ای دیگر هم که کلا معتقدند مدرنیته باعث افسردگی و روزمرگی می شود بنابراین ترجیح می دهند که سبک های سنتی و پر نقش و نگار را انتخاب کنند و نظرشان بر این است که حضور رنگ ها و طرح های زیاد و متنوع افراد را سر کیف می آورد.

سبک مدرن وسوسه‌کننده است، اما بسیاری از ما از کودکی در خانه‌هایی با دکوراسیون سنتی بزرگ شده‌ایم و با نقش و نگار ایرانی خاطره‌ها داریم. شاید دل کندن از این نقش و نگارها و مهاجرت سریع به دکوراسیون مدرن چندان آسان نباشد. ضمن اینکه دکوراسیون سنتی نیز زیبایی‌های خاص خودش را دارد که نشان‌دهنده‌ فرهنگ هر منطقه است و اگر به درستی پیاده شود می‌تواند بسیار چشم‌نواز باشد.

سبک تلفیقی در طراحی دکوراسیون داخلی می تواند بهترین سبک برای خانه‌های ایرانی باشد که می‌خواهند نقش و نگار ایرانی را با ظاهری مدرن ترکیب در کنار هم داشته باشند. تجربه نشان داده که اگر تلفیق دو سبک سنتی و مدرن به درستی صورت گیرد در کنار هم می توانند ترکیب چشم نوازی به وجود بیاورند.

اصول طراحی دکوراسیون داخلی سنتی و مدرن

انتخاب سبک غالب: برای ایجاد یک تعادل مطلوب در نمای دکوراسیون در ابتدا باید در مورد اینکه میخواهید سبک مدرن در اولویت باشد یا سبک سنتی, تصمیم گیری کنید. قرار دادن یکی از سبک ها در اولویت باعث میشود که توجه افراد نسبت به دکوراسیون شما یکنواخت نباشد و در نگاه اول یکی از سبک ها برجسته تر از دیگری به چشم بیاید. وقتی شما سبک غالب را انتخاب کردید میتوانید یک فضای مدرن با اشیاء آنتیک و یا یک فضای سنتی با تزئینات مدرن داشته باشید. اساسا شما مبنای دکوراسیون خانه خود را طبق یک سبک غالب قرار داده, سپس تزئینات جانبی را با سبکی دیگر انجام بدهید. اگر بخواهید خانه‌تان را با نسبت تقریبی پنجاه پنجاه بچینید، بدترین نتیجه دستگیرتان می‌شود.

هماهنگی یا تضاد: برای چینش به سبک تلفیقی باید تعیین کرد که دوست دارید جلوه‌ خانه هماهنگ باشد یا متضاد. برای ایجاد تضاد و جذابیت باید رنگ و بافت را در کنار هم قرار دهید و در صورتی که تمایل به ایجاد هارمونی در فضای خود دارید میتوانید مبلمانی را انتخاب کنید که تقریبا مشابه باشند یا کمی در ظاهر باهم متفاوت باشند. مثلا اگر از صندلی های چوبی استفاده میکنید میز آن را نیز از جنس چوب اما با طرح سنتی انتخاب کنید. با ایجاد هماهنگی یا تضاد در دکوراسیون داخلی, سبک های مختلف را باهم ترکیب کنید و نمایی شیک ایجاد کنید.

انتخاب مبلمان: مبلمان و اثاثیه اصلی منزل باید بر اساس سبک مدرن و یا سبک سنتی انتخاب شوند, سپس بر اساس سبک اصلی انتخاب شده سایر مکان ها را طبق سبک مقابل انتخاب کنید به عبارتی دیگر قطعات اصلی دکوراسیون باید در سبک غالب و قطعات فرعی باید در سبک مغلوب انتخاب شوند. مثلا اگر مبلمان شما به سبک مدرن است, باید دیوارپوش را بر اساس سبک سنتی انتخاب کنید و یا میتوانید مبلمان منزل را ساده و ارزان انتخاب کنید اما با استفاده از کوسن ها, بالشتک ها و رومیزی های متنوع و زیبا سبک غالب خود را با سبک مورد نظر ترکیب نمائید. علاوه بر آن برای اینکه نمای مدرن خانه شما با سبک سنتی ترکیب شود میتوان در کنار یا زیر مبلمان از فرش استفاده کرد.

چند پیشنهاد برای ترکیب دکوراسیون سنتی و مدرن:

میتوانید به سراغ فرش های لاکی سنتی در کنار مبلمان و چیدمان مدرن بروید. رنگ لاکی گرما و صمیمیت خوبی به فضای خانه تان میدهد.

خانه را با وسایل قدیمی و عتیقه مثل آینه های مشبک قدیمی و آثار هنری سنتی ، کلون ،دار قالی نیم بافته ، ظروف مسی و تنگ های سنتی بلوری و … تزیین کنید .

کوسن های سنتی و رومیزی ها و رو پشتی های ترمه میتوانند زیباترین نشانه ها از سنت در دکوراسیون خانه شما باشند.
اگر امکانش را دارید سراغ پنجره ها و در های ارسی بروید که چیدمان خانه تان تا حسابی زیر و رو میکند .
استفاده از پرده های ساده ی توری به سبک قدیم به جای پرده های سلطنتی چند طبقه را فراموش نکنید این پرده های ساده هم در دکوراسیون مدرن وهم در دکوراسیون سنتی جایگاه ویژه ای دارند به علاوه اینطوری نور را از محیط خانه خود دریغ نکرده اید.
برای تابلو های هنری در چیدمان سنتی دستتان حسابی باز است ، تابلو های خط نستعلیق و شکسته نستعلیق، تابلو های منبت و معرق و تابلو فرش های اصیل و حتی یک تکه گلیم پر نقش و نگار میتواند زینت بخش بهترین و بزرگترین دیوار منزل شما باشد.
بجای لوستر های مدرن و LED  از لوستر های سنتی حباب دار با رنگی که رنگ قالب در خانه شماست استفاده کنید .
در خانه از گل و گیاه ها آپارتمانی در گلدان هاس سفالی رنگ نخورده استفاده کنید که هم حسن نوستالژیک زیبایی دارد و هم روح تازگی و طراوت را به خانه شما میاورد.
پارچه‌های ترمه و دست‌دوز با نقوش زیبای ایرانی را به عنوان رومیزی‌ استفاده کنید.
رنگ و بافت آجر و خاک را به صورت دیوارپوش یا هر نوع الحاق دیگر به خانه‌تان بیاورید.
اگر در دیوارهای منزل‌تان فرورفتگی وجود دارد از آنها طاقچه بسازید و آینه شمعدان‌تان را روی آن قرار دهید.
از شیشه‌های رنگی در پنجره‌ها حتی پارتیشن‌های شیشه‌ای یا در کابینت‌ها استفاده کنید.
یکی از ایده‎ های جذاب برای ترکیب دکوراسیون سنتی و مدرن استفاده از کاشی ‎ها در طراحی داخلی خانه می‌باشد. با استفاده از کاشی ‎ها انواع طرح و نقوش اصیل و سنتی ایرانی را به فضای خانه ‎تان بیاورید و آن را با سایر وسایل مدرن خود ترکیب نمایید.