۱۰ تصور غلط ایرانیان در طراحی داخلی و دکوراسیون خانه

استفاده از رنگ ها در طراحی دکوراسیون داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است و نباید فراموش کنیم که قوانین خاصی را برای استفاده از رنگ باید رعایت کنیم چرا که رنگهای بکار رفته در دکوراسیون داخلی منازل با مغز انسان ارتباط مستقیم دارد. در طراحی اتاق های نشیمن و پذیرایی بهترین حالت استفاده از رنگ های گرم و در سرویس ها و حمام ها استفاده از رنگ های سرد مرسوم است.

شابش: در طراحی داخلی و دکوراسیون نشیمن  چند تصور غلط نیز وجود دارد که در بسیاری از خانه های ایرانیان قابل مشاهده است.

تصور غلط ۱– : بسیاری از افراد تاکید ویژه ای دارند که رنگ سقف ها سفید یا رنگ های بسیار روشن باشد و از رنگ های تیره دوری می ورزند. در حالی که استفاده از رنگ های تیره به خصوص درخانه هایی که سقف های بلندی دارند جلوه زیادی به اتاق نشیمن می دهد.

 تصور غلط ۲: – رنگ های تیره باعث افسردگی افراد می شود. این تصور نیز بسیار اشتباه است و بسیاری از روان شناسان تاکید ویژه ای دارند که برای اتاق های خواب بهترین کار استفاده از رنگ های تیره است زیرا آرامشی که در هنگام استراحت در اتاق های تیره بوجود می آید در رنگ های روشن وجود نخواهد داشت.

تصور غلط ۳: استفاده از رنگ های نقاشی و ایجاد طیف رنگی در فضای داخلی زنانه به نظر می رسد و اغلب افراد از این کار دوری می ورزند در حالی که ایده آل طراحی داخلی استفاده از چندین رنگ مشابه و متضاد که با هم در تطابق هستند می باشد.

تصور غلط ۴: تمام دیوار و قسمت های آشپزخانه بایدسفید روشن باشد ،  آشپزخانه مکانی است که یک خانم خانه دار بیشترین زمان خود را در آنجا صرف می کند و ارتباط مستقیمی نیز با حال و پذیرایی دارد ( بدلیل اپن بودن ) به همین دلیل بر خلاف تصور، بهترین کار استفاده از ترکیب رنگ های قهوه ای یا قرمز و مشکلی است.

تصور غلط ۵: بسیاری از افراد فکر میکنند که دکوراسیون و طراحی داخلی هر اتاق نشانه شخص داخل آن است که این نیز اشتباه بزرگی بشمار می آید زیرا بعضی افراد بنا بر شرایط مالی و … اماکن استفاده از هر مدلی را برای طراحی داخلی اتاق خود ندارند.

تصور غلط ۶: استفاده از تنها یک رنگ  نمی تواند احساس گرم و مهمان نواز شما را منتقل کند. بهتر است اگر رنگ های تند را دوست ندارید از ترکیب رنگ های ملایم در طراحی خانه بهره مند شوید.

تصور غلط ۷: قبل از اینکه شما رنگ را انتخاب کنید  باید به دنبال قواعد طراحی داخلی آن باشید.این تصور نیز غلط است، زیرا اصولا روانشناسی رنگ ها این نکته را تاکید می کند که استفاده از رنگ قاعده خاصی ندارد و هر کسی بت می تواند از یک یا چند رنگ مختلف در چیدمان استفاده کند.

تصور غلط ۸:  صاحب خانه ها اغلب  بر این تصور غلط تاکید دارند که باید در داخل خانه قرینه  وجود داشته باشد ،مثلا وقتی رنگ دیوار سمت راست سفید است باید رنگ طرف چپ نیز سفید باشد در حالی که استفاده از رنگ های متضاد یا خنثی در کنار هم اتاق نشیمن شما را گرم تر نشان می دهد.

تصور غلط ۹: انتخاب رنگ های دکوراسیون توسط نور روز از شب مهم تر است . این مساله نیز یک تصور غلط است چرا که بسیاری از افراد وقتی به رنگ آمیزی دیوارها و انتخاب وسایل برای چیدمان مشغولند آن را به نوعی با روشنای روز مطابقت می دهند اما این نکته مهم را فراموش میکنند که بیشترین ساعات استراحت و استفاده حداکثری از داخل منزل در شب است که از نور های مصنوعی استفاده می شود.

تصور غلط ۱۰: در اکثر طراحی اتاق های کودکان از رنگ های سرد و روشن از جمله آبی آسمانی ، سبز ، زرد کرم و … استفاده می کنند تا ایجاد شادابی شود اما باید توجه داشت که هزاران رنگ گرم و ملایم دیکر وجود دارد که از نظر رواشناسان برای اتاق های کودکان نیز بهتر است از این نوع رنگ ها استفاده شود تا کودکان در محیطی با رنگ های طبیعی تر بزرگ شوند.