مبلمان کلاسيک در دکوراسيون | طراحي دکوراسيون داخلي با مبلمان کلاسيک

واژه کلاسيک ما را به ياد فضايي با دکوراسيون داخلي منظم و با چيدماني اصولي مي اندازد. سبک کلاسيک آرامش بخش است ، در آن همه چيز از يک قاعده و قانون پيروي مي کند ، نحوه چيدمان قابل پيش بيني است و هيچ چيز دور از انتظار نيست. اگرچه ظاهر اين سبک الهام گرفته از گذشته است ، اما واقعا هدفش راحتي در خانه است. همه عناصر حسي آشنا دارند و به شيوه اي درست در جاي خود قرار گرفته اند.در ايران بيشتر افراد به فکر افزايش زيبايي خانه ي خود هستند يا بيشتر علاقه دارند تا دکوراسيون داخل خانه ي خود را طوري درست کنند تا توجه همه را به خود جلب کند.پس زيبايي کوراسيون داخلي خانه در ايران اهميت بالايي دارد يکي از بخش هاي مهم دکوراسيون داخلي خانه ايراني فرش هااست فرش ها در زيبايي دکوراسيون داخل خانه تاثير زيادي دارد پس در انتخاب فرش ها در دکوراسيون داخل خانه ي ايراني بايد بيشتر توجه کنيد. بيشتر کساني که به فکر زيبايي دکوراسيون داخل خانه ي خود در ايران هستند از سبک هاي سنتي و کلاسيک استفاده ميکنند اين سبک ها نيز زيبايي خاص خود را دارد.

دکوراسيون کلاسيک منزل ايراني

 در ابتداي ورود با فلسفي ترين جلوه خانه رو به رو مي شويم. صحنه اي از چيدمان چند چمدان قديمي که درست جلوي در ورودي قرار گرفته اند؛ تا اعضاي خانه را به ياد مسافر بودن انسان بيندازند. اين چيدمان زيبا و پرمعنا مدتي فکرمان را به خودش مشغول مي کند. حال نوبت شگفت زده شدن از ديدن آشپزخانه رويايي اوست؛ که با صبحانه اي که صميمانه برايمان تدارک ديده است، افکار دقايقي قبل را از ذهن ما دور مي کند. بهناز از برندگان مسابقه آشپزخانه رويايي مجله منزل است و در همين حد انتظار شگفت زدگي از ديدن آشپزخانه اش را داشتيم.جزئيات اين آشپزخانه خيلي زياد نيست؛ اما تمام آنها هم کاربردي هستند و هم نشان دهنده خلاقيت صاحبخانه. از بين همه اين جزئيات، بيشتر لوستر آشپزخانه و فنجان هايي که به سليقه بهناز در آن کار شده، نظرمان را جلب مي کند. دکوراسيون نشيمن خانه واقعا کارکرد اصلي خود، يعني نشيمن بودن را دارد! پتوهاي زيبايي که روي راحتي ها قرار گرفته اند هرکسي را به ساعت ها نشستن در اينجا تشويق مي کند. اگر هم کسي مثل خود بهناز اهل مطالعه باشد که چه بهتر! فضاي اين نشيمن، جان مي دهد براي غرق شدن در کتاب هاي خانم خانه.
سبک کلاسيک

طراحي داخلي با اين سبک به تيره بودن و از مد افتادگي بد نام شده است. اما با پيروي از يک سري اصول ساده شما مي توانيد يک ظاهر رسمي به دکوراسيون خود بدهيد که نه تنها دلگير نيست بلکه بسيار جذاب و چشم گير نيز مي باشد. مبلمان کلاسيک انتخاب کنيد و از تقارن و لوازم جفتي استفاده کرده و آن ها را به صورت زيبا بچينيد. با استفاده از رنگ هاي درخشان تر و روشن تر ، دکوراسيون تان را تازه نگه داريد و مي توانيد با آباژور ها يا پرده هاي به روز تر ناخنکي به سبک هاي جديد بزنيد.
يکي از مهم ترين نکات که در انتخاب مبلمان کلاسيک و يا همان مبل هاي سلطنتي بايد توجه کرد ترکيب رنگ طلايي براي چوب مبلمان است. مبل سلطنتي در منزل احساس آنتيک و قديمي بودن را در فضاي منزلتان بوجود مي آورد. وقتي به پايه ها و دسته هاي اين سبک مبلمان دقت مي کنيد، مي بينيد که تمامي آنها کار دست است.يکي از ويژگي هايي که مبلمان استيل و سلطنتي را از ساير مبلمان متمايز مي کند، هنر دستي است که در اين سبک مبلمان استفاده مي شود. مبل سلطنتي به دليل خاص بودن طراحي و سبک چوب و رنگ مبلمان جذابيت خاصي در بيننده ايجاد مي کند. مبلمان کلاسيک طلايي به دليل خاص بودن مخاطبان خاصي دارد و معمولا افرادي که به زندگي سلطنتي علاقه دارند بيشتر از اين سبک مبلمان در دکوراسيون داخلي منزلشان استفاده مي کنند. به همين علت است که در فضاهاي لوکس مانند هتل هاي چند ستاره اغلب از اين سبک مبلمان استفاده مي شود. يکي از اصلي ترين رنگ ها در مبلمان به سبک کلاسيک رنگ طلاييست، مبلمان فريبنده و لوکس با ظاهري طلايي و باشکوه.رنگ طلايي لوکس ترين رنگ دنيا است و در هرفضايي که استفاده مي شود، آنجا را لوکس مي نمايد. استفاده از رنگ طلايي در مبل سلطنتي در دکوراسيون داخلي احساس وقار را در شما بيدار مي کند.
مبلمان کلاسيک اغلب برگرفته از تاريخ و سنت يک کشور است و به اين دليل است که شکوه و جلوه خاصي را به نمايش مي‌گذارد و اغلب با يک هويتي شناخته مي‌شود.
مطمئناً برخي شباهت‌ها در انواع مبلمان کلاسيک آن‌ها را در يک دسته قرار داده است.
انواع مبلمان کلاسيک اغلب داراي نقش و نگارهاي خاصي هستند که با دست طراحي‌شده‌اند. يکي از ويژگي‌هاي رايج در انواع مبلمان کلاسيک اين است که دسته‌ها و پايه‌هاي مبل از چوب ساخته ‌شده و سپس روي اين چوب‌ها کار مي‌شود تا ظاهري خاص و اشرافي به خود بگيرد و با مبلمان راحتي در يک دسته قرار نگيرد.
دسته و پايه‌ي برخي از انواع مبلمان کلاسيک با منبت‌کاري‌هاي ظريف تزيين مي‌شوند که مبلمان راحتي چنين ويژگي ندارند.

ويژگي هاي سبک کلاسيک در دکوراسيون منزل

 

  • استفاده از مبلمان و المان هاي متقارن در فضا
  • چيدمان مبلمان حول يک نقطه ي کانوني مثل شومينه
  • استفاده از رنگ ها و متريال هاي طبيعي و گرم
  • استفاده از لوازم و وسايل چوبي با طراحي منحصر به فرد و مملو از تزئينات
  • استفاده بافت و پارچه هاي لوکس جزييات پارچه اي فضا
  • استفاده از مبلمان بزرگ تر از استاندارد معمول و غالبا پر جزييات
  • مناسب براي دکوراسيون خانه هاي بزرگ

آيتم هاي ضروري در هر دکوراسيون کلاسيک

از قديمي ترين سبک ها در معماري که به عنوان نخستين سبک هم معروف شد بايد به دکوراسيون کلاسيک اشاره کرد. به عبارتي اين دکوراسيون در طول زمان با نام سبک مادر شناخته شده است. آيتم هاي ضروري در هر دکوراسيون کلاسيک در اين مقاله بررسي خواهد شد.قدمت آن به يونان باستان مي رسد. پس از گذشت حدود دو هزار سال همچنان طرفداران خاص خودش را دارد. همان طور که مي دانيد اين سبک داراي زرق و برق فراوان و شکوه و جلال مي باشد. سنگ هاي کار شده، کاغذ ديواري هاي اشرافي، لوسترهاي کريستال، برنز، ورق طلا، مبلمان استيل و بزرگ و … از آيتم هاي بارز اين سبک است. اين سبک کاملا پايبند به نظم و تقارن است. به عبارتي اين دکوراسيون به هيچ عنوان با بي نظمي و شلوغي هماهنگ نمي باشد. هر وسيله دکوري و يا طرحي داراي حد و حريم مشخص است.

سبک کلاسيک فرانسوي: French Classics

اين سبک به دوران حکومت لويي پانزدهم و لويي شانزدهم باز مي گردد. دوران نويي پانزدهم عصر روکوکوي متقارن بود، مبلمان اين دوره از خطوط هماهنگ و موجي شکل، منبت کاري پيچيده با چو در اين سبک راحتي و زيبا شناسي بسيار مورد توجه قرار گرفت، به اين صورت که پايه هاي منحني ميز که انتهاي تيز و باريک آن به بالشتکي زيبا متصل مي شد و انواع صندلي مخصوصا صندلي هاي بزرگ با دسته هاي راحتي که در زير روکش آن ها لايه ضخيمي از پشم حيوانات قرار داده مي شد. اين مبلمان عمدتا از چوب گردو بود و گاهي با تکنيک ژاپني که تقليدي از هنر لاک الکل شرقي بود تزيين مي شد. انواع ميزهاي چاي، ميزهاي بازي و نيز ميزهاي چهارپايه کشودار که به عنوان ميز توالت مورد استقاده قرار مي گرفت در اين دوره ظاهر شدند.