کف سازي در دکوراسيون | کف ساختمان | بهترين کفپوش ساختمان

کف‌سازي در دکوراسیون چیست

‌به هرگونه عمليات ساختماني که بر روي سطح زمين طبيعي و يا سقف طبقه انجام شود، تا کاربري و عملکرد فضا را ممکن سازد،‌ ‌کف‌سازي‌ مي‌گويند. ‌براي آن که هر فضايي کارايي لازم را داشته باشد نياز به کف‌سازي مخصوص آن مکان خواهد بود. بنابراين انتخاب نوع کف سازي بستگي به عامل محل قرارگيري و عملکرد آن مکان دارد. کف سازي بخش مهم و تعيين کننده‌ايي در ساختمان و حتي خارج از آن است چرا که اين عنصر ساختماني نه تنها شامل فضا‌هاي داخلي يک ساختمان مانند‌ اتاق‌ها، راهروها، سرويس‌هاي بهداشتي‌، آشپزخانه و حتي تراس مي‌شود بلکه کف سازي حياط پياده رو‌ها و حتي زمين‌هاي ورزشي از اين حيطه خارج نمي‌شوند. ‌هدف از کف سازي ايجاد سطحي ست که قابل استفاده براي کاربران مورد نظر ساختمان باشد. سطحي که علاوه بر زيبايي و دوام، از جهت ايمني و استانداردهاي ساختماني تأييد شود. با توجه به کاربري کف، جنس و شکل کف سازي آن نيز متفاوت است. به عنوان مثال نحوه کف سازي سرويس بهداشتي در طبقات ساختمان با کف سازي زيرزمين متفاوت است.
کف سازي از مهمترين قسمت هاي طراحي داخلي مي باشد، انتخاب نوع جنس ، رنگ ، طرح ، تلفيق نور و… همگي مي توانند جلوه طراحي و دکوراسيون مغازه ، فروشگاه و محيط هاي تجاري را بيش از پيش کند و در بازسازي ساختمان نقش اساسي ايفا کند. مي توان گفت،کف ها کف پوش زيربناي اصلي درهراتاقي هستند و پتانسيل عجيبي،هم براي تزئيني بودن و هم براي کاربردي بودن دارند.آن ها يک طرح را پي ريزي مي کنند،آن را جمع و جورمي کنند و به آن براساس کاربرد،حال و هوا و سبک فضا،ثبات،پرمايگي،سادگي يا رزق و برق ميدهند.ازآن جا که روي کف راه مي روند،گاهي اوقات کسي روي آن ها مي رقصد،و بسياري ازاوقات کسي روي آن ها مي نشيند يا لم مي دهد،کف،نسبت به هرسطح ديگري ضربات سخت تري را تحمل مي کند.به هرحال،اولين انتخاب درهرفضايي،ازميان سطوح سخت،نرم يا سطوح با انعطاف پذيري متوسط است که وينيل يا لينولئوم ارائه مي دهد کف پوش .خوش بختانه،لازم نيست خودتان را به يک گونه محدود کنيد.چوب،کاشي ها و هرنوع سنگ،که با قاليچه ها و تخته هاي فرش،ملايم شده اند،بهترين ها را دراختيارتان خواهند گذارد.


سنگ لوح براي کف منزل شما

سنگ لوح احتمالا سنگي است که بيش از همه با آن مواجه مي شويد. اين سنگ، سنگي دگرگوني است که به آساني به ورقه هاي نازک شکافته مي شود و بنابراين به راحتي مي تواند به تايل تبديل شود
تراکم سنگ لوح به قيمت آن بستگي دارد. هرچه متراکم تر باشد، احتمال پوسته پوسته شدن و شکستنش کمتر است.

مزاياي سنگ لوح: تيره بودن، انعطاف پذيري زياد
معايب: براي نصب نياز به افراد متخصص دارد.
کاربري هاي پيشنهادي: نشيمن ها، راهرو ها، ورودي ها و آشپزخانه ها
 عملکرد، زيبايي و دوام ، سه جز مهم در دکوراسيون کفپوش آشپزخانه شما مي باشد. اگر براي تعويض يا نصب اولين کفپوش خانه ي خود به دنبال راهنمايي هستيد، در اين قسمت پيشنهاد هايي براي کفسازي آشپزخانه آورده شده است.

10 پيشنهاد در زمينه ي مصالح کفسازي آشپزخانه که با آن ها آشنا هستيد:
 

 • چوب فرآوري شده ي بامبو: مرسوم، دوست دار محيط زيست
 • کفپوش هاي وينيل: انعطاف پذير، کلاسيک
 • کفپوش هاي لاستيکي: مقاوم در برابر آتش و آب
 • چوب: مجلل و با طول عمر زياد
 • چوب پنبه: ضد ميکروب
 • سنگ: طول عمر بالا
 • کاشي: طول عمر بالا، سنتي
 • بتن: مقاوم در برابر رطوبت، مدرن
 • لمينيت: نصب آسان، مقرون بصرفه
 • بلوک هاي آجر
 • بامبو

انواع کفپوش ساختمانلمينت
امروزه بدليل قيمت بالاي چوب طبيعي و همچنين جلوگيري از قطع بي رويه درختان، استفاده از پارکت بسيار کمرنگ شده و نوعي ديگري از اين دسته کف پوش ها به نام لمينت به بازار عرضه شده اند. متاسفانه بسياري لمينت و پارکت را با يکديگر اشتباه مي گيرند اما بايد به شما بگوييم که لمينت از جنس HDF، الياف چوب فشرده (Hard Density Fiberboard) بوده و مانند پارکت مستقيما از خود چوب درختان ساخته نمي شود. اين نوع پوشش کف براي منازل مسکوني، اداري و تجاري به کار برده مي شود که عمده مصرف آن را در واحدهاي مسکوني مشاهده مي کنيم.

مزايا و معايب لمينت

مشاوران شرکت گامان تزيين جاويد، براي آشنايي بيش تر با اين کفپوش معايب و مزاياي زير را تعريف مي کنند:
مزايا : لمينت‌ ها به کف اتاق چسبانده نمي‌ شوند، بلکه توسط شيارهايي که به آن ها کليک (Clic) گفته مي‌ شود و دور تا دور لمينت‌ ها وجود دارد، به صورت نر و ماده در يکديگر قفل مي‌ شوند.
به علت عدم استفاده از چسب در نصب لمينت‌ ها، کف اتاق صدمه نمي‌ بيند و اگر بنا به دلايلي بخواهيم پس از مدتي لمينت‌ ها را جمع کنيم، بدون اين که کوچک ترين آسيبي به سطح سنگ زيرين وارد شود، مي‌ توانيم اين کار را انجام دهيم. بدين ترتيب لمينت‌ ها را مي‌ توان تا چندين بار پس از نصب جمع آوري و مجددا در محلي ديگر نصب کرد.
لمينت‌ ها به علت فومي که قبل از نصب در زير آن ها پهن مي‌ شود، پس از اجراي کامل، تا حد زيادي از انتقال صدا به طبقه زيرين جلوگيري مي‌ کنند.

معايب : يکي از معايب پارکت و لمينت يا کفپوش‌ هاي چوبي نسبت به کف پوشي همانند سراميک، مقاومت کم آن ها در برابر سيستم‌ هاي سرمايشي و گرمايشي مي‌ باشد که مي‌توان گفت استفاده لمينت در صورت گرمايش از کف مناسب نيست. هرچند برخي از شرکت‌ هاي توليد کننده با افزايش ضريب انتقال حرارتي سعي در رفع اين نقص نموده‌ اند اما با اين حال استفاده از آن توصيه نمي‌ شود.

کفپوش pvc
کفپوش pvc نسلي جديد از کفپوش ها ميباشد، که مورد استقبال زيادي قرار گرفته است و متريالي از جنس پي وي سي يا پلاستيک فشرده دارند. از لحاظ طرح و رنگ همانند پارکت و لمينت هستند. به صورت تايل و رولي در بازار موجود هستند. در ضخامت هاي 1.5ميليمتر، 1.6 ميليمتر، 2ميليمتر، 3 ميليمتر و... مي باشند .
ويژگي هاي کفپوش هاي pvc :

 • به راحتي و به سرعت نصب و تعويض ميشوند.
 • دربرابر آب مقاوم هستند.
 • نيازي به واکس و ساب ندارند.
 • صد در صد قابل شستشو
 • قابل نصب بر روي هر سطح صاف
 • سبک هستند.
 • مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادي
 • مناسب منازل مسکوني، اداري، تجاري و ...

موکت

اين کفپوش داراي مدل هاي متنوعي از جمله موکت هاي پرز بلند،  کبريتي،  چمن مصنوعي و موکت هاي طرح دار هستند. همچنين به علت گرم و نرمي و انعطاف پذيري باعث احساسي خوشايند در اشخاص مي شود. نوع پشمي آن بسيار نرم و دلپذير بوده و موکت با پرزهاي بلند مي توانند نقش فرش را ايفا کنند. يکي از انواع موکت پرز بلند، تافتينگ است که به عنوان فرش مورد استفاده قرار مي‌گيرد. در برخي مدل ها ضخامت آن، شبيه فرش ماشيني است و براي مناطق سردسير کفپوش مناسبي به شمار مي‌آيد. يکي از جديدترين مدل‌ها که طرفداران بسياري نيز پيدا کرده است، موکت تايل است. اين کفپوش به دليل دوام بالا، مناسب فضاهاي پرتردد است. از ديگر خصوصيات آن، قابليت شستشوي آسان در مقايسه با انواع رايج موکت است.